• Polsko-Niemiecka Szkoła Limfologii
FacebookTwitterYou Tube

Obrzęk lipidowy

Obrzęk lipidowy (tłuszczowy) – to przewlekła, postępująca choroba podskórnej tkanki tłuszczowej (Subcutaneous Adipose Tissue (SAT) Disorder), która dotyka głównie kobiety. Polega ona na dysproporcjonalnym odkładaniu się komórek tłuszczowych na biodrach, kończynach dolnych i górnych wraz z towarzyszącym temu obrzękiem, bólem w dotkniętych chorobą częściach ciała, podatnością na powstawanie siniaków i wrażliwością na dotyk. Lipedemiczna tkanka tłuszczowa nie podlega wyraźnej redukcji na skutek diety lub ćwiczeń fizycznych.

Obrzęk lipidowy najczęściej mylony jest z otyłością choć występuje również u szczupłych kobiet. Chorobie mogą towarzyszyć powikłania takie jak obrzęk limfatyczny, choroby stawów, żylaki, wolne gojenie się ran, unieruchomienie, oraz trudności natury psychologicznej. Pacjenci często są obwiniani przez otoczenie za niedotrzymywanie zaleceń dietetycznych, choć w rzeczywistości przestrzegają ich skrupulatnie. Wiele jest niewiadomych związanych z obrzękiem lipidowym. Nieznane są przyczyny choroby, choć podejrzewa się czynniki genetyczne i hormonalne. Zazwyczaj choroba ta staje się widoczna w okresie dojrzewania, ciąży lub w okresie menopauzy.

Metody leczenia polegają na zapobieganiu powikłaniom oraz działaniach mających na celu zmniejszenie bólu i poprawienie jakości życia. Nie ma zgodności między lekarzami co do tego, które postępowanie jest najskuteczniejsze i co najlepiej zapobiega rozwojowi choroby.

Najczęściej zaleca się manualny drenaż limfatyczny, terapię kompresyjną oraz liposukcję.

THE LIPEDEMA PROJECT – projekt zrzeszający osoby chore na obrzęk tłuszczowy oraz osoby zajmujące się leczeniem obrzęku tłuszczowego.

https://lipedemaproject.org/about-lipedema